Mozaik sanatı nerelidir?

Tarihi Isa’dan önceki dönemlere kadar dayanan mozaik sanatı antik sanatlardan biridir. Antik bir sanat olunca da bunu yapanlar antik medeniyetler olacaktır. Ornek olarak Roma Imparatorluğu, Bizans Imparatorluğu gibi.

Turkiye’den çıkan mozaikler de daha çok Yunan ve Bizans kültürlerini yansıtmaktadır. Döneme göre halkın zengin kısmı ya da devlet yöneticileri evlerine ya da kamusal alanlara bu mozaikleri yaptirmislardi. Motiflerde figüratif desenler, mitolojik varlıklar, dini öğeler en çok göze çarpanlardı.

20180819_162124.jpg

Günümüzde ise her figurun- çağdaş figurler- her nesnenin mozaiği yapılabilmekte ve sanatın gelişmesiyle paralel olarak soyut mozaikler, modern mozaikler yapılmaktadır. Sanatın evrensel olması gibi mozaik de evrenseldir. Türk sanatçıların ben sadece Osmanlıdan kalma motifleri işlemeliyim gibi bir derdi olmamalıdır. Bazı sanatçılarımızın mozaik batilasmamali diyerek günümüz sanatından çok uzakta kalıp sadece 200-300 yıl önce kullanılan minyatür ve tezhip öğelerini kullanmaları bu sanatı çok dar bir alana sıkıştırmak demektir. Kaldı ki yaratıcılık gerektiren bir işte tamamen ezbere dayalı üretim yapılması da hoş karşılanacak bir durum değildir. Türkiye’ye ait değerler tabi ki korunsun ve saklansın ama bu misyon cağın gerisinde kalarak da yapılamaz. Evrensel olanla yerel olanı birleştirmek, yahut yenilikçi bir yaklaşımla eskiyi sunmak daha yerinde bir tutum olacaktır.

Mozaikle ilgilenen herkesin , profesyonel ya da amatör olarak farketmez, bu ilkeleri göz önünde bulundurmaları gerektiğine inanıyorum. Sanatın hicbir alanında tekdüzelik, ozensizlik kabul görmediği gibi geride kalmışlığın da kabul görmeyeceği kanaatindeyim.

Sonuç olarak mozaik evrenseldir ve kültürel etkileşimlere açık bir alandır. Sanatçının sınırsız hayal dünyasını yansıtabilir ve küresel düzeyde çağdaş sanat kategorisinde yerini alabilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: